Dane statystyczne pokazują, że coraz więcej osób wprowadza do swojego życia rozwiązania proekologiczne. Wynika to nie tylko z obecnie panującej mody, ale przede wszystkim z rosnącej świadomości na temat wpływu naszego zachowania na środowisko naturalne. Popularnością cieszy się żywność ekologiczna, jednak można spotkać się z głosami, które mówią, że mięso nie może być ekologiczne. Czym więc różni się mięso ekologiczne od mięsa przemysłowego? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Podziału na mięso ekologiczne i przemysłowe dokonuje się przede wszystkim na podstawie warunków, w jakich hodowane były zwierzęta. To właśnie sposób chowu ma ogromny wpływ nie tylko na kształtowanie środowiska naturalnego i poziom wytwarzanych zanieczyszczeń, ale także na kondycję wyprodukowanego mięsa i jego wartości odżywcze. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wygląda konwencjonalna oraz ekologiczna produkcja mięs, aby mieć świadomość, co zyskujemy i ile dobrego robimy, wybierając produkty ekologiczne.
Jak wygląda przemysłowa produkcja mięsa?
Przemysłowa produkcja mięsa przede wszystkim ma na celu osiągnięcie jak największego zysku, bez zwrócenia uwagi na kwestie etyczne lub dobro naszej planety. W tego typu zakładach zwierzęta są traktowane niemalże jak przedmioty, dzięki którym można otrzymać towar potrzebny do wzbogacenia się.
Mięso ma być tanie i produkowane na masową skalę, dlatego zwierzęta trzyma się w wąskich, metalowych klatkach, w których nie ma mowy o swobodzie ruchu. Zatłoczone kojce, brak dostępu do światła słonecznego lub pastwiska do spełniania naturalnych potrzeb to standardowe warunki zwierząt przeznaczonych do celów przemysłowych.
Podczas ich hodowli nie zwraca się również uwagi na zanieczyszczenie środowiska szkodliwymi substancjami, które mogą mieć realny wpływ nie tylko na przyrodę, ale także na człowieka. Przykładem może być stosowanie w chowie antybiotyków i hormonów wzrostu, które mają sprawić, aby zwierzęta jak najszybciej przybierały na wadze i szybko trafiły na ubój.
Mięso ekologiczne a warunki hodowli zwierząt
Rolnictwo ekologiczne diametralnie różni się od przemysłowego, ponieważ w jego przypadku na pierwszym miejscu stawia się dobro zwierząt oraz ochronę środowiska. Mięsa ekologiczne, takie jak z naszego zakładu, wyrabiane są bez zanieczyszczania wody i powietrza czy gnicia mikroorganizmów. Stosuje się odnawialne źródła energii i stroni się od chemicznych dodatków, syntetycznych barwników i konserwantów. GMO w hodowlach ekologicznych jest całkowicie zabronione, a sam transport zwierząt musi być zorganizowany tak, aby zapewnić im komfortowe warunki i maksymalnie ograniczyć ich cierpienie.
Hodowle ekologiczne nie używają antybiotyków i hormonów wzrostu. Zamiast tego zwierzęta karmi się wyłącznie naturalną paszą. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej chorują i mają gwarancję godnego życia. Zwierzęta mają zapewnione warunki maksymalnie zbliżone do tych naturalnych – mogą spokojnie paść się na łące, swobodnie się ruszać, a kojce, w których są zamykane na noc, są zdecydowanie większe i wyścielone ściółką ze słomy. Dzięki temu powstałe z nich mięso jest w pełni naturalne, ekologiczne i przede wszystkim zdrowsze.