Kupując produkty ekologiczne, możemy zauważyć na etykiecie charakterystyczne logo z motywem zielonego listka. Nie każdy jednak wie, że jego obecność na opakowaniu ma ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na wspieraniu jedynie ekologicznych przedsiębiorstw. Unijny Euroliść – bo taką nazwę nosi to oznaczenie – jest gwarancją tego, że produkt, który wybieramy, przeszedł szereg badań i dzięki temu można oficjalnie określać go mianem ekologicznego. Skąd się wziął, co dokładnie oznacza i dlaczego warto sięgać po towary z tym znakiem? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Euroliść – skąd się wziął i jaki ma cel?
Logo produkcji ekologicznej w postaci zielonego listka zostało wprowadzone przez Rozporządzenie Komisji (UE) nr 271/2010 z dnia 24 marca 2010 r. Powstało z połączenia dwóch powszechnie rozpoznawalnych symboli – flagi europejskiej z charakterystycznymi gwiazdkami oraz liścia, który ma przywodzić na myśl naturę i ideę zrównoważonego rozwoju. Ich zestawienie niesie jasny przekaz – integracja Europy ze środowiskiem naturalnym.
Wprowadzenie logo przez Komisję Europejską miało nadać spójną tożsamość wizualną wszystkim produktom ekologicznym i tym samym ułatwić konsumentom ich rozpoznawanie. Zabieg ten miał także pomóc rolnikom we wprowadzeniu ich do sprzedaży w całej Unii Europejskiej.
Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać certyfikat ekologiczny?
Na oficjalnej stronie UE można przeczytać, że logo z zielonym listkiem można używać wyłącznie na produktach, które uzyskały certyfikat produkcji ekologicznej. Dokument taki wydają upoważnione jednostki certyfikujące oraz specjalne organy kontroli na podstawie przeprowadzonych badań. W takim procesie weryfikacji sprawdza się, czy gospodarstwo ubiegające się o wydanie certyfikatu spełnia wszystkie restrykcyjne warunki dotyczące metod produkcji, przetwarzania, transportu, a nawet sposobu przechowywania.
Szczegółowe zasady wykorzystywania unijnego Euroliścia zostały opisane w art. 57 rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008. Zgodnie z nim logo produkcji ekologicznej może być stosowane tylko na produktach, które zawierają minimum 95% składników ekologicznych i równocześnie spełniają surowe przepisy dotyczące pozostałych 5%.
Oznaczenie produktów ekologicznych – na co zwrócić uwagę?
Szczegółowe zasady oznaczania ekoproduktów zostały uregulowane w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2001 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Według niego na opakowaniu żywności ekologicznej powinny się znajdować następujące elementy:
- unijne logo produkcji ekologicznej,
- numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej,
- miejsce produkcji nieprzetworzonych produktów rolniczych.
Jeśli produkt ma takie oznaczenie na opakowaniu, to znaczy, że pochodzi z certyfikowanego gospodarstwa, w którym stosuje się wyłącznie naturalne zasady hodowli zwierząt i upraw. Zatem gdy kupujemy wyroby z zielonym listkiem na opakowaniu, możemy mieć pewność, że spełniają wszystkie wymagania Unii Europejskiej dotyczące rolnictwa ekologicznego, natomiast sam producent posiada ważny certyfikat, który uprawnia go do posługiwania się nazwą „produkt ekologiczny”.
Zakład Mięsny Wasąg uzyskał pozytywną opinię akredytowanej jednostki badawczej i otrzymał certyfikat o sygnaturze PL-EKO-09/2874/21, który mogą Państwo zobaczyć na opakowaniach wszystkich naszych wyrobów. Dzięki temu możemy dumnie powiedzieć, że nasze wędliny i mięsa są produktami ekologicznymi najwyższej jakości.
Zapraszamy do zapoznania się z wykazem naszych certyfikatów, który jest dostępny tutaj.