Zwiększenie świadomości na temat konieczności ochrony środowiska i obecna moda na ekologię przyczyniają się do pojawiania się na rynku coraz to nowszych produktów z przedrostkiem EKO. Producenci reklamują swoje wyroby jako żywność ekologiczną, jednak nie zawsze mówią prawdę. Jak oznaczane są mięsa ekologiczne i skąd mamy mieć pewność, że dany produkt można faktycznie nazwać mianem ekologicznego?
Certyfikat, czyli gwarancja jakości
Jeśli dany zakład przetwórczy spełnia szereg wymogów ustalonych przez Unię Europejską, może ubiegać się o wydanie specjalnego certyfikatu, który jest potwierdzeniem jakości produktów i ich ekologicznej produkcji. Dopiero po jego otrzymaniu możemy mieć pewność, że kupujemy wysokiej jakości mięsa ekologiczne zgodne z regulacjami prawnymi.
Warto zaznaczyć, że takiego potwierdzenia nie można kupić. Tylko akredytowane jednostki mają prawo dokonywania regularnych kontroli zakładów produkcyjnych i wydawania certyfikatów, które są ważne jedynie przez rok. Przeprowadzane są badania planowane i bez wcześniejszej zapowiedzi, dlatego producenci muszą cały czas dbać o najwyższe i zgodne z wymogami standardy hodowli zwierząt i procesu produkcji.
Zasady oznaczania produktów ekologicznych
W oficjalnych rozporządzeniach Rady Unii Europejskiej zostały określone szczegółowe wytyczne dotyczącego tego, jak powinny być oznakowane produkty ekologiczne, w tym również mięsa. Jeśli na etykiecie pojawia się informacja o ekologicznych metodach produkcji, na opakowaniu obowiązkowo powinny być zamieszczone następujące elementy.
Wspólnotowe logo produkcji ekologicznej
Przedstawia ono zielony liść z gwiazdek widoczny na zielonym tle, potocznie nazywane Ekoliściem. Co ciekawe, symbol ten został ustanowiony poprzez konkurs, który odbył się w marcu 2009 roku. Zwyciężył projekt niemieckiego studenta pod tytułem „Europejski liść”, który do dzisiaj można zobaczyć na certyfikowanych produktach ekologicznych.
Numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej
Każdy jego element jest źródłem informacji na temat sposobu produkcji mięsa. Na początku znajduje się akronim, który określa państwo członkowskie UE, w którym wytworzono produkt, później można zobaczyć oznakowanie ekologicznej metody, jaka została zastosowana (np. EKO), a na końcu umieszcza się numer referencyjny jednostki certyfikującej.
Oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowano nieprzetworzone produkty rolnicze, z których wytworzono końcowy produkt
Umieszczane jest ono bezpośrednio pod numerem identyfikacyjnym i może przybierać takie formy jak „rolnictwo UE”, „rolnictwo spoza UE” lub „rolnictwo UE/spoza UE”.
Wszystkie wymienione oznaczenia można zobaczyć na etykietach naszych produktów.
Inne informacje, których warto szukać
Jeśli podczas zakupów mamy wątpliwości co do ekologicznego pochodzenia produktu, oprócz symbolu zielonego liścia na etykietach można szukać następujących oznaczeń:
- pełnych danych producenta, przetwórcy lub dystrybutora,
- adnotacji „Rolnictwo ekologiczne System kontroli WE” lub „produkt rolnictwa ekologicznego”,
- nazwy jednostki certyfikującej.